Szybkie efekty

Żeby uzyskiwać jak najszybsze efekty i móc raz na zawsze zapomnieć o zastojach jeśli chodzi o rozwój (poprawę rezultatów), musisz stale wprowadzać różnego rodzaju zmiany do swego treningu. Przyjmuje się, że raz na 4-8 tygodni powinieneś postawić swój plan treningowy na głowie i zmienić w nim wszystko co się da. Warto regularnie zmieniać ćwiczenia wykonywane podczas treningów. Warto wprowadzać do nich również niewielkie modyfikacje, które sprawią, że nasze mięśnie będą zmuszone do innego wysiłku - będziemy angażować ich inne partie. Wystarczy już samo zmienianie chwytu podczas podciągania, zmiana ustawienia pochylenia ławki podczas wyciskania sztangi.

Co jeszcze możemy zmieniać? Mamy tutaj ogromny wybór. Poza ćwiczeniami warto zmieniać stosowane obciążenie (nie tylko stale je zwiększać, ale co jakiś czas zdecydować się na trening z mniejszymi ciężarami - szybsze ruchy), długość trwania przerw pomiędzy seriami, a także liczbę serii i powtórzeń. Jeśli ciągle będziemy wprowadzać jakieś urozmaicenia do naszego treningu, to z pewności unikniemy monotonii i zawsze będziemy mieć chęć do wybrania się na siłownię (nawet kiedy pogoda za oknem nie będzie do tego zachęcała).

Trening powinieneś zaczynać od ćwiczeń, które sprawiają Ci najwięcej trudności. Dzięki temu zabierzesz się za nie, kiedy będziesz jeszcze miał mnóstwo energii - a więc wykonasz je lepiej i z pewnością nie zrezygnujesz z zaplanowanych kilku ostatnich powtórzeń.

Planujesz już wyjazd na długi weekend majowy, a może już nawet na wakacje? Jeśli nie chcesz utracić formy przez te kilka tygodni, to lepiej zapomnij o takich rozrywkach jak nieustanne wylegiwanie się na plaży. Również na urlopie postaw na aktywny wypoczynek - to się naprawdę opłaca. Tylko w ten sposób porządnie naładujesz swoje akumulatory przed powrotem do pracy. Nie masz pomysłu na urlop, podczas którego mógłbyś zaprzęgnąć do pracy swoje mięśnie, a przy okazji mógłbyś oddychać świeżym powietrzem i delektować się pięknymi krajobrazami? W takim razie poważnie powinieneś rozważyć wyjazd na kajaki na Mazurach. Rzeki o łagodnym nurcie, mnóstwo kanałów i jezior - tutaj nie da się nudzić.